کلامی، ولی الله

لطفا منتظر باشید ...

پنهان کردن پلیر

همراه اول
کلینیک ایران نوین
scholl

جدیدترین ها

کلامی، ولی الله
کلامی، ولی الله

بیوگرافی

مداح و شاعر اهل بیت،استاد ولی الله کلامی فرد، فرزند مرحوم حاج علی؛ در سال 1333 در خانواده ای متوسط چشم به جهان گشود. نام خانوادگی ایشان قبلا " اوجاقلو " بوده است و به علت اینکه در کودکی توسط جد مادری خود " آقا سید کلام میری " با مبانی دین و مجالس اهل بیت آشنا شدند، به پیشنهاد بزرگان تخلص خود را " کلامی " انتخاب کرده همچنین نام خانوادگی خود را تغییر دادند.ایشان دوره ابتدایی و متوسطه را در دبستان شاهپور و مدرسه راهنمایی توفیق گذراندند ولی به دلایلی ترک تحصیل نموده و به شغل آزاد " پیراهن دوزی " مشغول شدند.در سال 1353 به عنوان سرباز به آبادان و از آنجا به بندر عباس اعزام شدند و در طول 2 سال، چند بار به جرم تشکیل جلسات عزاداری و سرودن اشعار مذهبی، مورد خشم ماموران پهلوی قرار گرفته و گاها به زندان رفتند و از همان جا مسیر حرکت ایشان مشخص شد. پس از آن ایام، ایشان مجددا در زادگاه خود(زنجان) به شغل خیاطی مشغول و بعد به صنف محترم کتابفروشان پیوستند.
در اوایل سال 57 با خانواده ای مذهبی وصلت کردند و نتیجه این ازدواج 2 پسر و 2 دختر می باشد که به تقدیر الهی فرزند ارشد ایشان، شادروان " کربلایی سعید کلامی فرد " که عاشق و شاعر اهل بیت بودند در 19 سالگی بدرود حیات گفتند. ایشان در شعری خطاب به فرزندشان چنین سروده اند:


رفتی ولی بدان غمت از دل نمی رود هرگز حدیث ماتمت از دل نمی رود
آید بهار و خاطره ی خنده های تو چون گریه ی محرمت از دل نمی رود


در دوران پهلوی به همراه دوستان دیگر به سرودن اشعار حماسی و تنظیم شعارهای تظاهرات می پرداختند که برخی از آنها هنوز هم بر سر زبان ها جاری است مثل:


دروازه تمدن خونینه – با خون بیگناهان رنگینه
یا: همسنگرم به پا خیز دوران انقلاب است.
بشتاب بر شهادت خون جان انقلاب است
یا: ایران میدان جنگ است – تسلیم و سازش ننگ است.


و دیگر شعارهایی از این قبیل.
بعد از پیروزی انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی همچون 4 برادر دیگر خود برای ادای تکلیف به نوبت یا گاها باهم به جبهه های حق رفتند. برادر شهید ایشان " سردار ناصر اوجاقلو " در طول دوران جنگ فقط چند بار به هنگام زخمی شدن به خانه برگشتند.
حاج کلامی ابتدا همراه لشگر علی بن ابی طالب از قم، بعد لشگر عاشورا از تبریز و سپس لشگر نجف از اصفهان و در نهایت تیپ مستقل انصار المهدی ( زنجان ) در مناطق مختلف حضورداشته اند.در این دوران هشت ساله ، برخی از افراد خانواده ایشان از جمله برادر، دایی، پسر عمو، برادر خانم و چندین تن دیگر به درجه شهادت نائل آمدند.
این استاد نامی کشوربه این نکته که شهرتشان در سطح کشور و به ویژه جامعه ترک زبانان را مدیون شهدا هستند، ازعان داشته و دارند.


ای کشتگان راه خدا یادتان به خیر
یاران سیدالشهدا یادتان به خیر


سرودن شعر و مشوقان
حاج آقا کلامی فرد از 7 سالگی قریحه شعری را در نهاد خویش احساس کرده و تا 13 سالگی از کثرت حجب وحیاجرأت اظهارش را نداشتند. در همان ایام با شرکت در " کانون شعرا " با شخصیت های ممتازی چون " مرحوم استاد حبیب الله منطقی " و " زین العابدین امیدی" " استاد وافد " فرزند شاعر فاضل فقید سعیدعاصم زنجانی و دیگر اساتید آشنا شدند. راهنمایی آن بزرگواران و تشویق مستمر مداحان و نوحه خوانان بزرگ، به ویژه: " حاج اصغر گنج خانلو " ، " حاج اصغرصنایعی " ، " حاج سید عزت حری " فرزند شاعر وارسته " زنده یاد اقبالی زنجانی " و " حاج محمد تقی شریعتی " فرزند مرحوم " آیت الله حاج شیخ فیاض زنجانی " بنیانگزار هیأت حسینی زنجان و همچنین تاسیس " مکتب نوحه خوانان " به سرپرستی استاد " حاج غلامرضا عینی فرد شاعر ومداح معروف" گام مؤثری در معرفی ایشان یرداشتند.
علاوه بر آن، مسافرت مکرر مادحین و شعرای عاشورایی از اردبیل و تهران و تبریز به ویژه " مرحوم استاد رحیم منزوی" به زنجان و آشنایی ایشان توسط شهید " سید ابوالفضل میری " ( دایی حاج آقا کلامی فرد ) با آنها موجب گردید تا گامهای در این وادی بردارند.

آلبــــوم

تک فایــــل

مجمــــوعه ها

ویدئوهــــا

ذکر مصیبت در شهادت امیرالمومنین امام علی(ع) با مداحی «ولی الله کلامی»؛ «ای پسر ارشد ارباب من، باغ ادب را گل شاداب من، دلبر من از همه دل می بری، جان حسینی تو علی اکبری» [شب نوزدهم ماه مبارک رمضان 1394] (12:52)

12':52''

303

-1

0

/Play/177653/ای-که-مرا-خوانده-ای

نواهنگی زیبا و گوش‌نواز از شعرخوانی استاد کلامی زنجانی(به زبان آذری) در محضر رهبر انقلاب و صدای آسمانی شهید مرتضی آوینی بر آستان آلاله‌های عاشق(تولید اختصاصی بانک صوتی تبیان)(3:11)

03':11''

2291

19

0

/Play/98820/حاشیــه-ارونـــــد

نواهنگی زیبا از شعرخوانی زیبای کلامی زنجانی به زبان شیرین آذری در محضر رهبر انقلاب درباره ارزش قرآن و شهدا و تبعیت از دستورات الاهی (تولید اختصاصی بانک صوتی تبیان)(3:31)

03':31''

4113

2

16

/Play/63214/ایکی-یوزمین-شهیدیمیز-وار-بیزیم