محمد تقی مصباح یزدی

لطفا منتظر باشید ...

پنهان کردن پلیر

همراه اول
کلینیک ایران نوین
scholl

جدیدترین ها

محمد تقی مصباح یزدی
محمد تقی مصباح یزدی

بیوگرافی

محمد تقى مصباح يزدى در سال 1313 هجرى شمسى در شهر كويرى يزد ديده به جهان گشود. وى تحصيلات مقدماتى حوزوى را در يزد به پايان رساند و براى تحصيلات تكميلى علوم اسلامى عازم نجف شد; ولى به علت مشكلات فراوان مالى، بعد از يكسال براى ادامه تحصيل به قم هجرت كرد. از سال 1331 تا سال 1339 ه.ش در دروس امام راحل(قدس سره) شركت و در همين زمان، در درس تفسير قرآن، شفاى ابن سينا و اسفار ملاصدرا از وجود علامه طباطبايى(رحمه الله)كسب فيض كرد. وى حدود پانزده سال در درس فقه آيت الله بهجت مدظلّه العالى شركت داشت. بعد از آن كه دوره درسى ايشان با حضرت امام به علت تبعيد حضرت امام قطع شد، معظّم له به تحقيق در مباحث اجتماعى اسلام، از جمله بحث جهاد، قضا و حكومت اسلامى، پرداخت. وى در مقابله با رژيم معدوم پهلوى نيز حضورى فعّال داشت كه از آن جمله، همكارى با شهيد دكتر بهشتى، شهيد باهنر و حجة الاسلام و المسلمين هاشمي رفسنجانى است و در اين بين، در انتشار دو نشريه با نام هاى "بعثت" و "انتقام" نقش داشت كه تمام امور انتشاراتى اثر دوم نيز به عهده معظّم له بود. سپس در اداره، مدرسه حقّانى به همراه آيت الله جنتى، شهيد بهشتى و شهيد قدوسى فعّاليّت داشت و حدود ده سال در آن مكان به تدريس فلسفه و علوم قرآنى پرداخت. از آن پس، قبل و بعد از انقلاب شكوه مند اسلامى با حمايت و ترغيب امام خمينى (قدس سره)، چندين دانشگاه، مدرسه و مؤسّسه را راه اندازى كرد كه از مهم ترين آنها مى توان از بخش آموزش در مؤسّسه در راه حق، دفتر همكارى حوزه و دانشگاه و بنياد فرهنگى باقرالعلوم نام برد.

ايشان هم اكنون رياست مؤسّسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) را از جانب مقام معظّم رهبرى برعهده دارد. معظّم له در سال 1369 به عنوان نماينده مجلس خبرگان از استان خوزستان و اخيراً نيز از تهران به نمايندگى مجلس خبرگان برگزيده شده است. ايشان داراى تأليفات و آثار متعددى در زمينه هاى فلسفه اسلامى، الهيّات، اخلاق و عقايد مى باشد.

آلبــــوم

تک فایــــل

مجمــــوعه ها

ویدئوهــــا

تعداد نتایج : 126

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 1 :«حضرت زهراء نور مطلق است. با اینکه عمر مبارک حضرت کوتاه بود، و عمده فرمایشات حضرت در دو سه ماه اخیر عمرشان بود، با این حال، به غیر از رسول اکرم(ص) و امیرالمومنین(ع) کسی در این مرتبه از معرفت و علم و حکمت نمی تواند صحبت کند. باید مراقب وحدت اسلامی بود ولی نباید از اصول اعتقادی هم پایین آمد»

33':17''

0

1

0

/Play/224045/مقدمات-شرح-خطبه-فدکیه

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 2 :«وحدت در این مقام(شرح خطبه فدکیه) در مقابل کثرت نیست. بلکه در مقابل اختلاف است»

29':06''

0

2

0

/Play/224044/تبیین-وحدت-و-اختلاف

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 3 :«ارزشهای واقعی که دین روی آنها تاکید کرده است، اگر انجام داده شود، انسان را به سعادت ابدی می رساند ولی شیاطین انس و جن، این ارزشها را گل آلود کرده اند و شبهه های فراوانی ایجاد کردند ولی هدایت الهی از طریق فطرت، عقل، انبیاء و کتاب های آسمانی قوی تر از وساوس شیطانی است»

32':07''

0

0

/Play/224043/راه-سعادت-ابدی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 4 :«اصل مسئله حفظ وحدت در این مسئله است که باید با سعه صدر و دلیل و استدلال با آنها رفتار کنیم و بدون دلیل و با پرخاش و فحش نباید رفتار کرد»

29':05''

0

0

/Play/224042/پرهیز-از-تعصب-در-مسئله-وحدت

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 5 :«حفظ وحدت، آنچه عملا میسر است در رفتار است نه در فکر و اعتقاد و ایمان. همانطور که در دین اکراه جایی ندارد، در این مورد نیز اکراه جایی ندارد ولی در عمل می شود تقیه کرد و حتی در جاهایی واجب است که برای حفظ وحدت در عمل مطابق عمل غیر مکتب خود انجام دهیم»

24':18''

0

0

/Play/224041/اساس-وحدت-اسلامی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 6 :«رفتار اجتماعی ما باید طوری باشد که سایر مسلمانان و فرقه های مختلف را نسبت به شیعه بدبین نکند و مسئله وحدت از همان ابتدای صدر اسلام مطرح بود»

24':47''

0

0

/Play/224040/اهمیت-وحدت-اسلامی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 7 :«علت نامگزاری خطبه فدکیه این است که در این خطبه در بخش هایی راجع به جریان فدک صحبت شده است و حضرت زهراء(س) فدک را بهانه کردند تا در میان مردم بیایند تا مسایل بسیار مهمی را بیان کنند»

25':01''

0

0

/Play/224039/وجه-تسمیه-خطبه-فدکیه

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 8 :«فدک، حدود صد کیلومتر با مدینه فاصله دارد و یک زمین حاصلخیزی می باشد که قلعه محکمی هم داشت. بخشیده شدن فدک به حضرت زهراء(س) ریشه قرآنی دارد و طبق امر پروردگار بود»

29':05''

0

0

/Play/224038/فدک-چیست؟

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 9 :«کسی که در مقام ستایش خدای متعال است، طبعا باید بخاطر افعال اختیاری او حمد کند و فعل جبری از خدا صادر نمی شود. واژه حمد بهترین کلمه برای این گونه ستایش است.»

24':44''

0

0

/Play/224037/فرق-حمد-و-شکر-و-ثنا

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 10 :«اکثر ما نعمت و نقمت را در مسایل مادی و پایین می بینیم در حالی که در دید قرآنی خیلی چیزهایی که انسان نعمت می پندارد، برایش نقمت است و بالعکس»

20':09''

751

0

/Play/224036/نعمت-یا-نقمت!؟

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 11 :«از موارد استعمال وحی و الهام در قرآن و روایات چنین استفاده می شود که یک نوع ادراک ناآگاهانه یا نیمه آگاهانه در یک موجودی است که با اسباب عادی کسب نکرده باشد. وحی یعنی اشاره سریع»

20':52''

360

0

/Play/224034/تعریف-وحی-و-الهام

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 12 :«الهامات الهی چند گونه هست و بعضی الهامات برای مردم عادی هم امکان دارد حتی برای حیواناتی همچون زنبور ولی بعضی الهامات مخصوص انبیاء و اولیای خاص الهی است در عمل و علم و محبت و ... »

20':13''

560

0

/Play/224032/حقیقت-الهام

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 13 :«بعضی نعمتها هستند که به قدری عظیم هستند که شمارش آنها میسور نیست چه برسد که شکرش را بجا آورد. تنها راه شکرش، اظهار عجز و ناتوانی است. و تا جایی که امکان دارد این نعمات را در جایی که منعم حقیقی می پسندد استفاده کرد»

26':23''

305

0

/Play/224029/نعمات-لا-تحصی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 14 :«همه ما میدانیم محبت مادر به فرزند فوق العاده و افسانه ای است. ولی غالبا به جزئیات این محبت توجه نداریم. اگر به جزئیات این محبت در طول یک روز توجه کنیم، ناخودآگاه تواضع و خشوع باطنی خواهیم داشت به مادر. ولی محبت خدای متعال در قیاس با محبت مادر غیر قابل مقایسه است»

24':43''

505

0

/Play/224028/محبت-افسانه-ای

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 15 :«اگر انسان رابطه نعمتهای الهی با بندگان را بداند، ناخوداگاه در برابر منعم خود تعظیم و خشوع می کند. نعمتهای الهی اکثرا ابتدایی است بدون اینکه از او درخواست کنیم. اگر در برابر این نعمتها قدردانی کنیم و تشکر کنیم، ابواب جدید و روزی ها و نعمات بیشتری را به انسان می دهند»

21':19''

35

0

/Play/224026/افزایش-نعمت،-پاداش-شکر-نعمت

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 16 :«گرایش به توحید در ضمیر هر انسانی هست و فطرت انسان با توحید سرشته شده است»

24':03''

0

0

/Play/224024/سرشت-توحیدی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 17 :«اخلاص در توحید، بالاترین مراتب توحید است. بهترین راه برای رسیدن به توحید خالص، رجوع به فطرت است. »

25':56''

50

0

/Play/224023/توحید-فطری

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 18 :«خدای متعال بسیط است ولی علم به این بساطت علامت توحید واقعی نیست. بلکه باید طبق فرمایش امیرالمومنین در نهج البلاغه به درجه اخلاص رسید تا توحید انسان کامل شود.»

22':33''

0

0

/Play/224021/توحید-خالص

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 19 :«گاهی اوقات به دانسته های خود آگاهی مفصل ندارد و به تعبیر صحیح، توجه ندارد. فطرت انسان میداند خدایی هست ولی در طول زندگی به این علم، توجه نارد و این غفلت، منشاء بسیاری از خطاهاست»

23':20''

30

0

/Play/224019/شناخت-ناآگاهانه

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 20 :«علم به نفس، عین نفس است و غیر انفکاک از نفس است و این علم حضوری است که در مبحث اتحاد علم و عالم و معلوم به اثبات رسیده است. در اثر تهذیب نفس، قوت و کمال روح بیشتر می شود و در آن مرحله فهمیده می شود خود حقیقی، بدن خاکی نیست. ادراک مراتب دارد»

22':08''

90

0

/Play/223900/علم-به-نفس،-حضوری-است

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 21 :«گفتن لا اله الا الله تنها یک اعتراف ساده زبانی نیست. بلکه مراتب عمیقی دارد که حقیقت توحید را تشکیل می دهد که عنوان جامعش اخلاص است. خالص کردن عقیده از شرک و خالص کردن عمل از غیر خدای متعال»

23':22''

130

0

/Play/223899/اخلاص،-عنوان-جامع-توحید

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 22 :«بیان انواع ادراکات اعم از ادراک حسی و خیالی و عقلی و قلبی و شهودی و ...، و اینکه ادراک حق با حواس ظاهری به تنهایی ممکن نیست. ادراک عقلی دو گونه است: انتزاع از جزئیات یا ابداع عقل»

28':06''

90

0

/Play/223898/انواع-ادراک

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 23 :«معرفت اسماء وافعال خداوند برای انسان در چند صورت میسر است ولی حقیقت ذات و کنه صفات او برای هیچ کسی امکان ندارد و کسی احاطه علمی بر ذات او ندارد. حتی به کنه فعل الهی نیز نمی شود پی برد. فقط بعضی مفاهیم ذهنی را می شود تصور کرد.»

28':46''

95

0

/Play/223897/عجز-کائنات-از-کنه-معرفت-حق

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 24 :«فرق مشیت و اراده چیست؟ و آیا مشیت و اراده از صفات ذاتی حق تعالی هستند یا صفات فعلی؟ دراین زمینه از قدیم الایام بین متکلمین بحث های مفصلی شده و اختلافات زیادی در بین علما هست»

25':20''

60

0

/Play/223896/فرق-مشیت-و-اراده-الهی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 25 :«قرآن مجید، اصرار دارد همه چیز را متکی به مشیت و اذن الهی بکند. حیات و ممات و رزق و روزی و علم و قدرت و اراده و ... همه در تحت مشیت اوست.حتی در عمل به شرعیات نیز که با اختیار انسان همراه است، اراده حق، حاکم است»

25':42''

0

0

/Play/223895/مشیت-الهی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 26 :«شناخت هدف و توجه داشتن به آن، باعث می شود که صعوبت و سختی راه برای انسان سهل و شیرین شود. خدای متعال برای خلقت عالم، هدفی دارد و آن، افاضه رحمت و تجلی اسمائش است که نیازی به آن ندارد و نفعی نمی برد ولی در طول این هدف، اهداف میانه بیشماری هم هست.»

26':57''

0

0

/Play/223894/هدف-نهایی،-اصالت-دارد

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 27 :«آیا خداوند متعال از خلقت عالم، هدفی دارد؟ در قرآن و همین خطبه اگر دقت کنیم می بینیم کارهای خدا بدون هدف و غرض نیست. البته خدای متعال هیچ نفعی از خلقت نمی برد و نیازی ندارد ولی برای افاضه رحمت و تثبیت حکمت و دلالت بر ربوبیت مطلق و کبریای خود است»

26':41''

0

0

/Play/223893/هدف-از-خلقت،-دلالت-بر-ربوبیت-مطلق-حق

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 28 :«خلقت کل عالم یک طرف و خلقت انسان طرف دیگر. خلقت کل عالم، برای عبودیت انسان است. اگر انسان نبود، خلقت عالم عبث بود. اگر انسان این مطلب را بفهمد، از عظمت وجود خود، عبودیت را رها نمی کند. در سایه این عبودیت، ظرفیت انسان برای دریافت رحمت واسعه الهی بسیار بیشتر می شود»

26':22''

0

0

/Play/223892/عبودیت،-برای-رحمت-بیشتر

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 29 :«در خطبه فدکیه، بعد از شهادت به توحید، شهادت به رسالت انبیاء مخصوصا نبی مکرم اسلام(ص) شده است و تفسیر عمیقی از مفهوم نبوت و رسالت در این باره شده است. خدای متعال قبل از بعثت پیامبر اکرم(ص)، او را اختیار کرده بود. این اختیار به قبل از خلقت آسمانها و زمین بر می گردد»

26':56''

105

0

/Play/223891/اختیار-پیامبر،-قبل-از-رسالتش-بود

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 30 :«نور محمدیه، اولین تجلی و خلق الهی است. قبل از آسمانها و ملائکه و کرسی و عرش خلق شده است. ما قدرت درک کنه عالم مجردات و عالم غیب را نداریم. تا در حصار مکان و زمان مادی هستیم، نمی توانیم درک صحیحی از عوالم بالاتر داشته باشیم»

24':10''

0

0

/Play/223890/نور-محمدیه،-اول-ما-خلق-الله-است

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 31 :«خدای متعال ائمه اطهار(ع) را طوری خلق کرده که به عرش الهی محیط هستند و خدای متعال منت نهاد و وجودشان را به این عالم مادی تنزل داده است و در بیوتی قرار داد که آن را رفیع کرد. خلقت نورانی اهل بیت(ع) قبل از هر خلقت دیگری است»

26':53''

55

0

/Play/223889/ائمه-اطهار(ع)،-محدقین-بعرشه

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 32 :«ملائکه وقتی عظمت نورانی ائمه اطهار(ع) را دیدند، مدهوش شدند و ائمه شروع به تسبیح کردند تا ملائکه بفهمند اینها هم مخلوقند نه خدا. ملائکه مقربین، تسبیح خدای متعال را از تسبیح ائمه اطهار(ع) یاد گرفتند»

22':44''

0

0

/Play/223888/عظمت-نورانی-ائمه-اطهار(ع)

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 33 :«بیان مراحل تقدیر عینی خلقت عالم و انسان و تقدیر حتمی آن در خطبه فدکیه. قاعده لطف و هدایت فطری بشر و ارسال رسل و انزال کتب برای سعادت بشر.»

29':12''

50

0

/Play/223887/تقدیر-عینی-و-علمی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 34 :«فرق بین لوح محفوظ و لوح محو و اثبات. امکان دارد اجل معلق برای کسی مشروط باشد، مثلا با صدقه دادن و دعا کردن و ... به تعویق بیفتد ولی مقدرات حتمی قابل تغییر نیست»

22':34''

0

0

/Play/223886/انواع-تقدیر

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 35:«جواب قرآن برای کسانیکه دنبال فرقه گرایی هستند، این است که علت اصلی درست کردن فرقه های مختلف از جانب افراد مختلف، منافع شخصی است.»

35':42''

0

0

/Play/223883/منفعت-طلبی،-علت-تفرقه-گرایی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 36 :«بیشترین تکیه حضرت زهراء سلام الله علیها در خطبه فدکیه، مسئله اختلاف امت رسول خدا(ص) مخصوصا کنار گذاشتن امیرالمومنین (ع) از خلافت مسلمین است و بیان جریان فدک و اتمام حجت حضرت در این مورد.»

28':49''

0

0

/Play/223882/فدک-برای-کیست؟

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 37 :«وقتی پیامبر اکرم(ص) مبعوث شدند، فرقه ها و ادیان و نحله های مختلفی بودند، ولی عرفان فطری و توحیدی هم داشتند ولی خدا را انکار می کردند. چون برایشان سنگین بود و باید از خیلی از داشته هایشان دست بر دارند»

26':38''

0

0

/Play/223879/سنگینی-قبول-حق-برای-متعصبان

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 38 :«آنچه برای همه انبیاء اهمیت داشته و ضرورت بعثت انبیاء، عبودیت خدای متعال است که سعادت بشر در گرو آن می باشد»

26':12''

0

0

/Play/223878/عبودیت،-هدف-خلقت

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 39: «مکتب گرایی در امور مختلف تا چه اندازه خوب است؟ در دین هم مجاز به مکتب های مختلف هستیم، با اینکه دین حق نزد خدای متعال فقط یکی است و آن اسلام است»

28':10''

45

0

/Play/223843/مکتب-گرایی

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 40: «مومن حقیقی کسی است که اراده اش را در اراده خدای متعال فانی کند و از خود هیچ اراده ای نداشته باشد. حدیث قرب نوافل شاهد خوبی برای این مطلب می باشد»

26':33''

60

0

/Play/223842/تعریف-عبد-حقیقی-در-حدیث-قرب-نوافل

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 41 :«مومنین، که بهره ای از ولایت اهل بیت (ع) دارند، باید عاشق ملاقات پروردگار باشد و به جهان غیب و آخرت مشتاق تر از زندگی دنیا باشد و نباید از مرگ بهراسند. کسانی از مرگ می ترسند که آخرت خود را خراب کرده اند»

25':34''

0

0

/Play/223841/هراس-از-مرگ،-یا-عاشق-مرگ!-کدام-یک؟

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 42: «دین الهی امانت است. دینی که در اختیار ما قرار گرفته، موظفیم که اولا این دین را در بین خودمان حفظ کنیم، ثانیا به دیگران نیز ابلاغ کنیم»

26':36''

0

0

/Play/223840/ضرورت-حفاظت-از-دین

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 43 :«سوال از روحانیون و معممین؛ تا به حال چقدر به فکر تبلیغ دین برای آحاد بشریت بوده اید؟ در این زمان از هر زمان دیگر، این مسئولیت سنگین تر و خطیر تر است»

26':42''

0

0

/Play/223839/ضرورت-تبلیغ-دین

سخنرانی آیت الله «محمد تقی مصباح یزدی» در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 44: «ضرورت حفظ ارزش های اسلامی در جامعه و تبلیف و رساندن آموزه های اسلامی به همه مردم دنیا و بیان فرق اسلام و ایمان»

27':35''

0

0

/Play/223838/فرق-ایمان-و-اسلام

سخنرانی آیت الله "مصباح یزدی" در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 45 « اگر کسی به حقیقت ایمان و اسلام نرسد، در برابر بلاها و آزمایش های الهی کم می آورد. قوم بنی اسرائیل آن همه معجزات و کرامتها را از خدای متعال و حضرت موسی دادند، باز هم در برابر امتحانات کم آوردند و به دنیا گرایش پیدا کردند»

32':34''

4

0

/Play/221785/ایمان-حقیقی

سخنرانی آیت الله "مصباح یزدی" در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 46 « خداوند متعال نماز را واجب کرده برای مقابله با کبر و خودبینی. مسئله کبر آنقدر خطر دارد که نماز با این اهمیتش که در تمام ادیان و شرایع مختلف واجب بوده است، برای مقابله با آن تشریع شده است.»

23':11''

2

0

/Play/221783/خطر-بزرگ-کبر

سخنرانی آیت الله "مصباح یزدی" در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 47 « شیطان در مقابل حکم الهی محکم ایستاد و گفت این حکم را قبول ندارم. شیطان اعتقاد به حکم الهی نداشت و تسلیم خدا نشد و ملعون ابدی شد. سجده در دل شب، یک عبادتی است که نظیر ندارد و اثرات آن را غیر از خداوند، کسی نمی داند»»

30':29''

2

0

/Play/221779/تمرد-شیطان،-فقط-عدم-سجده-نبود

سخنرانی آیت الله "مصباح یزدی" در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 48 « تبیین و توضیح زکات و اینکه در اصطلاح قرآن، اختصاص به یک عمل خاص برای 9 شیء خاص ندارد بلکه مطلق حقوق مالی را زکات اطلاق می کنند. زکات یعنی رسیدگی مالی و ادای دیون مالی در حق هر صاحب حقی اعم از امامان معصوم و مومنین و مومنات و ...»

28':59''

155

0

/Play/221778/حقیقت-زکات

سخنرانی آیت الله "مصباح یزدی" در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 49 « یکی از فلسفه های وجود غریزه جنسی، برای ابقای نسل بشر است. اگر این غریزه نبود، کمتر کسی رغبت به ازدواج می کرد و نسل بشر در همان ابتدا منقرض می شد.»

31':16''

2

0

/Play/221777/غریزه-جنسی،-ابزاری-برای-بقای-نسل-بشر

سخنرانی آیت الله "مصباح یزدی" در شرح خطبه فدکیه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) جلسه 50 « علت تشریع نماز و روزه و ایمان در خطبه حضرت زهرا (سلام الله علیها)، عبادت روزه، به اخلاص نزدیک تر است از سایر عبادات مگر اینکه کسی تعمد داشته باشد برای خودنمایی و ریا»

22':05''

2

0

/Play/221776/روزه،-تمرینی-برای-اخلاص