محمد اسماعیل دولابی

لطفا منتظر باشید ...

پنهان کردن پلیر

همراه اول
دانشگاه ایرانیان
مبین وان

جدیدترین ها

محمد اسماعیل دولابی
محمد اسماعیل دولابی

بیوگرافی

محمد اسماعیل دولابی در روستای دولاب از توابع تهران زاده شد. در جوانی به شغل کشاورزی اشتغال داشت و در عین حال به صورت آزاد به دانش‌آموزی در جلسات علمای دینی معاصر مانند آیت‌الله سید محمد شریف شیرازی، آیت‌الله شاه‌آبادی، آیت‌الله تقی بافقی، شیخ غلامعلی قمی و شیخ محمدجواد انصاری پرداخت.اسماعیل دولابی در محافل پیرامون خود نماینده درک متفاوتو فراگیری از دین با تکیه بر مفاهیم محبت و زیبایی بود و این بیان جدید باعث جذب جوانان و قشر تحصیل‌کرده در جلسات هفتگی وعظ او بود.آن عارف بزرگ در اشاره اجمالی به سرگذشت سیر عرفانی خویش چنین می فرمود :درایام جوانی همراه پدرم به نجف اشرف مشرف شده بودم . در آن زمان به شدت تشنه علوم و معارف دینی بوده و با تمام وجود خواستار این بودم که در نجف بمانم و در حوضه تحصیل کنم ؛ ولی پدرم که مسن بود و جز من پسر دیگری که بتواند در کارها به او کمک کند نداشت ، با ماندنم در نجف موافق نبود.

در حرم امیرالمؤمنین (ع) به حضرت التماس می کردم ترتیبی دهند که در نجف بمانم و درس بخوانم و آن قدر سینه ام را به ضریح حضرت فشار می دادم و می مالیدم که موهای سینه ام کنده و تمام سینه ام زخم شده بود. حالم به گونه ای بود که احتمال نمی دادم به ایران برگردم .

به خود می گفتم یا در نجف می مانم و مشغولتحصیل می شوم و یا اگر مجبور به بازگشت شوم همین جا جان می دهم ،می میرم .با علماء نجف هم که مشکلم را درمیان گذاشتم تا مجوزی برای ماندم در نجف ازآنها بگیرم به من گفتند که وظیفه تو این است که رضایت پدرت را تامین کنی وبرای کمک به ائ به ایران بازگردی .

در نتیجه نه التماس هایم به حضرت امیر کاری از پیش برد و نه متوسل شدنم به علماء مرا به خواسته ام رساند . تا اینکه با همان حال ملتهب همراه پدرم به کربلا مشرف شدیم . در حرم حضرت اباعبدالله (ع) در بالاسر ضریح حضرت همه چیز حل شد و هرچه را می خواستم به من عنایت کردند ، به طوری که هنگام مراجعت حتی جلوتر از پدرم بدون هرگونه ناراحتی به راه افتادم و به ایران بازگشتم .

در ایران اولین کسانی که برای دیدن من به عنوان زائر عتبات، به منزل ما آمدند دو نفر آقا سید بودند . آنها را به اتاق راهنمائی کردم و خودم برای آوردن وسائل پذیرائی رفتم . وقتی داشتم به اتاق بر می گشتم جلوی در اتاق پرده ها کنار رفت و حالت مکاشفه ای به من دستداد و در حالیکه سفره به دستم بود حدود بیست دقیقه در جای خود ثابت ماندم .دیدم بالای سر ضریح امام حسین (ع) هستم و به من حالی کردند که آنچه را می خواستی از حالا به بعد تحویل بگیر .

آن دو آقا سید هم با یکدیگر صحبت می کردند و می گفتند او در حال خلسه است . از همان جا شروع شد .آن اتاق شد بالای سر ضریح حضرت و تا سی سال عزاخانه اباعبدالله(ع) بود و اشخاصی که به آنجا می آمدند بی آنکه لازم باشد کسی ذکر مصییبت بکند می گرستند . در اثر عنایات حضرت ابا عبدالله(ع) کار به گونه ای بود که خیلی ازبزرگان مثل مرحوم حاج ملا آقا جان ، مرحوم آیت الله شیخ محمد تقی بافقی و مرحوم آیت الله شاه آبادی ، بدون اینکه من به دنبال آنها بروم و از آنها التماس و درخواست کنم ، با علاقه خودشان به آنجا می امدند .

بعد از آن مکاشفه به ترتیب به چهار نفر برخوردم که مرا دست به دست به یکدیگر تحویل دادند . اولین فرد آیت الله سیدمحمد شریف شیرازی بود . همراه او بودم تا اینکه مرحوم شد . وقتی جنازه او را به حضرت عبدالعظیم بردیم آیت الله شیخ محمد تقی بافقی آمد و بر او نماز خواند . من هم که دیدم شسخ هم ب عزیزم نماز خواند و هم از مرحوم شیرازی قشنگ تر است ، جذب او شدم ، به گونه ای که حتی همراه جنازه به قم نرفتم .

خانه شیخ را پیدا کردم و از آن پس با شیخ محمد تقی بافقی مرتبط بودم تا اینکه او هم مرا تحویل آیت الله شیخ غلامعلی قمی ملقب به تنوماسی داد . من هم که او را قشنگ تر دیدم از آن پس همراه وی بودم . در همین ایام با آیت الله شاه آبادی هم آشنا و دوست شدم و با وی نیزارتباط داشتم .

تا اینکه بالاخره به نفر چهارم آیت الله شیخ محمد جواد انصاری همدانی که شخص و طریق بود برخوردم . او با سایرین متفاوت بود . چنین کسی از پوسته بشری خارج شده و آزاد است و هر ساعتی در جائی از عالم است . او دین ندارد و در وادی توحید به سر می برد . یک استوانه نور است که از عرش تا طبقات زمین امتداد دارد و نور همه اهل بیت (ع) در آن میله نور قابل وصول است .

اول اهل عبادت ، مسجد رفتن ، محراب ساختن وامام جماعت بردن بودم.بعد اهل توسل به اهل بیت علیهم السلام و گریه و عزاداری و اقامه مجالس ذکر اهل بیت(ع) شدم.تا اینکه در پایان به شخص برخوردمو به او دل دادم و از وادی توحید سر در آوردم.

خداوند لطف فرمود و در هر یک از این کلاسها افراد برجسته و ممتاز آن کلاس را به من نشان داد ؛ ولی کاری کرد که هیچ جا متوقف نشدم ، بلکه تماشا کردم و بهره بردم و عبور کردم تا اینکه به وادی توحید رسیدم . در طول این دوران همیشه یکه شناس بودم و به هر کس که دلمی دادم خودم و زندگی و خانواده ام را قربانی او می کردم تا اینکه خود او مرا به بعدی تحویل می داد و من که وی را بالاتر از قبلی می دیدم از آن پس دور او می گشتم .

به هر تقدیر همه عنایاتی که به من شد از برکات امام حسین(ع) بود.از راه سایر ائمه هم می توان به مقصد رسید ، ولی راه امام حسین (ع) خیلی سریع انسان را به نتیجه می رساند . جون کشتی امام حسین(ع) در آسمان های غیب خیلی سریع راه می رود ، و هر کس در سیر معنوی خودحرکتش را از آن حضرت آغاز کند ، خیلی زود به مقصد می رسد .
بیشترین اهتمام آن عارفان گرانمایه در پرورش و رشد اخلاقی علاقمندان ، متوجه ایجاد تحول در نگرش آنها به هستی و زندگی ، به گونه ای که همه چیز را از منظر توحیدی و از مآی جمال الهی بنگرند و منعطف نمودن عشق و محبت آنان و متمرکز نمودن توجهشان به خدا و اولیای الهی،به گونه ای که از هر چه جز این ، چه دنیوی و چه اخروی ، فارق گردند،و نیز ایجاد حسن ظن و اعتماد به خدا و اولیای الهی،و حاکم ساختن روحیه تسلیم و رضا بر انان بود.

در محضر آن بزرگوار چنان روح رجاء و امیدواری به فضل الهی موج می زد که هر نومید و مایوس از نجات و فلاح را شورو نیرو می بخشید و به وادی کمال رهنمون و در طریق وصال رهسپار می ساخت .

آلبــــوم

تک فایــــل

مجمــــوعه ها

ویدئوهــــا

نواهنگی زیبا و گوشنواز با موضوع «نصیحت لقمان به شاگردانش پس از مرگش در دست غسال» با بیان شیرین «مرحوم حاج اسماعیل دولابی(رحمت الله علیه)»(تولید اختصاصی بانک صوتی تبیان)(3:51)

03':51''

622

-1

0

/Play/173409/بی-اراده

نواهنگی زیبا و امیدبخش با موضوع «عظمت کشتی نجات حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)» با بیان «مرحوم حاج اسماعیل دولابی»(تولید اختصاصی بانک صوتی تبیان)(2:30)

02':30''

1315

6

0

/Play/158684/کشتی-نجات

نواهنگی زیبا از سخنان تأمل برانگیز «مرحوم حاج اسماعیل دولابی» درباره «مراتب و درجات ایمان»(تولید اختصاصی بانک صوتی تبیان)(3:56)

03':56''

364

3

0

/Play/147805/مراتب-ایمان

نواهنگی زیبا و روح‌افزا از سخنان «حاج اسماعیل دولابی(ره)» درباره «گله‌گزاری در محضر ربوبی و صداقت در عرض حال»(تولید اختصاصی بانک صوتی تبیان)(3:57)

03':57''

776

2

0

/Play/139726/موحّــد

نواهنگی زیبا و شنیدنی از بیانات مرحوم حاج اسماعیل دولابی درباره «روش تدبر در قرآن و درهای جدیدی که بر روی انسان گشوده می‌شود»(تولید اختصاصی بانک صوتی تبیان)(3:00)

03':00''

1364

9

0

/Play/105301/در-ِ-جدید

سخنرانی مرحوم دولابی درباره حقیقت ظهور موعود و رجعت و حقیقت اهل بیت(ع)، (29:19)

00':00''

3441

7

2

/Play/55940/گشایش

سخنرانی مرحوم دولابی درباره اوصاف بهشت و بهشتیان، (22:43)

00':00''

1407

1

0

/Play/55937/راه-بهشت-كجاست؟(2)

سخنرانی شنیدنی مرحوم حاج اسماعیل دولابی درباره مراتب ایمان(5:45)

00':00''

3845

4

/Play/55934/هر-روز-مؤمن‌تر-از-دیروز

سخنرانی مرحوم دولابی درباره آن روی سكه دنیا، (29:14)

00':00''

1573

4

0

/Play/55933/آن-روی-سكه-دنیا-(1)

سخنرانی مرحوم دولابی درباره شناخت امام زمان(عج) (24:58)

00':00''

3214

3

0

/Play/55931/امام-کیست؟

سخنان «مرحوم دولابی» درباره شناخت امام زمان(عج) و چرایی صلوات بر محمد وآل محمد(ص) (16:11)

16':11''

2493

1

1

/Play/55930/شناخت-امام-زمان

سخنرانی مرحوم دولابی پیرامون قیام امام حسین(ع) «ذکر حضرت ابا عبدالله(ع) تجلی خداست» (45:13)

45':13''

2374

2

1

/Play/46607/حسین(ع)،-کشتی-نجات