محسن قرائتی

لطفا منتظر باشید ...

پنهان کردن پلیر

همراه اول
تبلیغات فست کلیک
جا اینجاس

جدیدترین ها

محسن قرائتی
محسن قرائتی

بیوگرافی

اينجانب محسن قرائتى فرزند علينقى، در سال 1324 هجرى در كاشان بدنيا آمدم. مرحوم جدم، در زمان رضاخان كه با تمام قدرت با اسلام و مظاهر آن مبارزه مى‏شد، جلسات قرآن را در خانه‏ هاى مردم كاشان تشكيل مى‏داد و بخشى از عمر خود را در اين راه صرفنمود. لذا فاميل ما قرائتى شد. پس از او، مرحوم پدرم با تشكيل اين جلسات در خانه‏ ها، مساجد و تكايا راه پدرش را ادامه داد و به استاد قرائت قرآن معروف شد. آن مرحوم از بازاريانى بود كه حدود چهل سال با شنيدن صداى اذان، مغازه خود را مى‏بست و به سوى مسجد و نماز اول وقت مى‏شتافت. فردى بود كه با آموزش قرآن و برگزارى مجالس دينى، احياى بعضى از مساجد مخروبه و متروكه،و تلاش در اين راه، براى ديگران الگو شده بود و در عوض خداوند به او روحى مطمئن و حكمت و عرفان جوشيده از درون، عطا فرموده بود. چيزى كه ذهن و فكر او را مشغول مى‏كرد، اين بود كه تا حدود سن چهل سالگى صاحب فرزندى نشده بود، تا اين كه با همه مشكلات موجود در آن زمان، با عنايت و لطف خداوند بزرگ، موفق به زيارت خانه خدا و اعمال حج گرديد. شايد بتوان گفت اين هم در شرايط موجود زندگى‏اش، اجرى از جانب پروردگارش نسبت به تلاش و كوشش‏هاى قرآنى و دينى‏اش بود. او در همان سفر در كنار خانه خدا چنين دعا مى‏كند:اى خدايى كه فرموده‏ اى: «ادعونى استجب لكم» (بخوانيد مرا تا اجابت كنم شما را»!اى خالق يكتا! فرزندى به من عطا فرما كه مبلغ قرآن و دين تو باشد.اين دعا به اجابت رسيد و خداوند او را صاحب فرزندانى نمود كه برخى از آنان به لباس مقدس روحانيت در آمدند.
گفتنىاست كه من در سنين نوجوانى كه شناخت و اطلاعات كافى نداشتم با پيشنهاد مرحوم پدرم براى ورود به حوزه، موافق نبودم ولى با اصرار و تشويق او در سن چهارده سالگى وارد حوزه شدم. يك سال در كاشان زير نظر استاد آيت‏ الله صبورى دامت بركاته مشغول درس شدم. هر شب نيز به طور مرتب در جلسه تفسير قرآن مرحوم آيت ‏الله حاج شيخ ‏على آقا نجفى‏قدس سره كه بعد از نماز مغرب وعشا برقرار مى‏شد شركت مى‏كردم. اين جلسه دل مرا به تفسير قرآن جذب نمود.
ازآن زمان به بعد با قرآن انس پيدا كردم و تا به حال الحمدلله ادامه دارد. با اطمينان مى‏گويم كه بيشترين مطالعه من درباره قرآن و تفسير بوده و چون قرآن و كلام خدا نور است، تا به حال در راه تبليغ درمانده نشده‏ ام. حتى زمانى هم كه براى ادامه تحصيل وارد حوزه علميه قم شدم، در كنار (لمعه) كتابدرسى رسمى حوزه، تفسير «مجمع البيان» را با برخى از دوستان، مطالعه و مباحثه مى‏كردم. همين كه دروس سطح و مقدارى از درس خارج را در حوزه گذراندم، به فكر افتادم كه خلاصه مطالعات و مباحثات تفسيرى خود را يادداشت كنم و اين كار را تا پايان چند جزء ادامه دادم. در آن ايام شنيدم كه آيت الله مكارم شيرازى - دامت بركاته - با جمعى از فضلا تصميم دارند تفسير بنويسند. من نوشته‏ هاى تفسيرى خود را ارائه دادم و ايشان هم پسنديده و من به جمع آنان پيوستم. حدود پانزده سال طول كشيد تا تفسير نمونه در 27 جلد بهاتمام رسيد و تا به حال بارها تجديد چاپ و به چند زبان ترجمه شده است. تقريبا نيمى از تفسير نمونه تمام شده بود كه انقلاب اسلامى به رهبرى امام خمينى به پيروزى رسيد و من به پيشنهاد علامه شهيد مطهرى‏قدس سره و مؤافقت امام خمينى (ره ) براى اجراى برنامه درس هايى از قرآن، به تلويزيون رفتم. در اين بين به فكر افتادم درس تفسيرى را در سطح فهم عموم شروع كنم. براى اين كار با گرفتن دو همكار، علاوه بر تفسير نمونه، از ده تفسير ديگر يادداشت بردارى كرديم و برنامه تفسير خود را با عنوان «آينه وحى» در راديو آغاز كرده و تاكنون پيش رفته‏ ام. بارها از طرف دوستان و ديگران، پيشنهاد شد كه آنچه را در راديو مى‏گويم، به صورت كتاب منتشر كرده و در دسترس عموم به خصوص عزيزان فرهنگى قرار دهم. با اين تصميم و نيت چند جزء از يادداشت‏هاى تفسيرى خود را در حضور دو نفر از فقهاى قرآن‏ شناس و محقق كه از اساتيد حوزه علميه قم هستند خواندم و با تأييد و اصلاح آن دو بزرگوار، به سبك و برداشت‏هاى تفسيرى خود اطمينان بيشترى پيدا كردم. پس از آن چند نفر از فضلا كار بازنويسى و تدوين آن را انجام دادند و تحت عنوان «تفسير نور» منتشر گرديد. اين تفسير داراى امتيازاتى است، كه در مقدمه جلد اول ذكرشده است.
برگردم به گذشته خود. سال دوم طلبگى به قم آمده، در مدرسه مرحوم آيت‏الله العظمى گلپايگانى‏ قدس سره و مدرسه خان مشغول به تحصيل شدم.سپس براى ادامه تحصيل به نجف اشرف هجرت كرده، رسائل و مكاسب را در آن جا به پايان رساندم و دوباره به قم مراجعت كردم. پس از امتحان كفايه، چند سالىهم در درس خارج شركت كرده و در مجموع شانزده سال در كاشان، قم، مشهد و نجفبودم تا درس‏هاى سطح حوزه را تمام كردم. همواره در اين انديشه بودم كه قرآن و اسلام براى همه اصناف و طبقات مردم است و كودكان و نوجوانان هم از همين مردم‏اند. ما پزشك اطفال داريم ولى روحانى اطفال نداريم، لذا تصميم گرفتم در اين راه به قصد خدمت به نسل جوان و آينده ‏سازان، اسلام و معارف قرآنى را با زبان ساده و روان به آنها منتقل نمايم. از اين رو به كاشان برگشتم و ضمن دعوت نوجوانان، برنامه تبليغى خود را با حضور هفت نفر آغاز كردم و به علت علاقه و استقبال نوجوانان، كلاس‏ها را ادامه دادم، هر هفته از قم به كاشان مى‏رفتم؛ با اين انديشه كه قرآن دهها داستان و قصه دارد و پيامبر اكرم‏ صلى الله عليه وآله با همين داستان‏ها، سلمان و ابوذرها را تربيت فرموده، كلاسم را با تلفيقى از اصول عقايد، احكام و داستان‏هاى قرآنىاداره كردم، و به ارائه مطالب زنده و تازه روى تخته سياه پرداختم. نحوه كلاسدارى و قدرت تشبيه و تمثيل من، به جذابيت جلسات و استقبال از آن‏ها، بهشكل چشمگيرى افزود.
جلسات كاشان، چند سال ادامه داشت و بركاتى را نيز به همراه داشت. البته چون اين كار بى‏سابقه بود كه يك روحانى به جاى منبر پاى تخته سياه برود و براى كودكان و نوجوانان جلسه و كلاس داشته باشد؛ گاهىمورد بى‏مهرى برخى افراد قرار مى‏گرفتم، ولى چون به كار خود اعتقاد و ايمان داشتم، در طول اين مدت آنى نسبت به كار خود با شك و ترديد نگاه نكردم، به صورتى كه الان هم پس از گذشت حدود 35 سال از آغاز اين حركت خوب ومثبت، اگر بخواهم آن را از ابتدا شروع كنم، از همان جاى قبلى، آغاز خواهم كرد.
به دنبال جلسات كاشان، در قم نيز كار مشابهى را با جوانان و نوجوانان شروع كردم. در جلسات قم، فرزند آيت‏الله مشكينى دامت بركاته شركت مى‏كرد و يادداشت‏هاى كلاس را به رؤيت و اطلاع ايشان مى‏رسانيد. يك روز آن بزرگوار به كلاس درس آمد و از نزديك اينجانب را مورد عنايت و تفقد قرار داده و فرمود: آقاى قرائتى! حاضر هستى با من يك معامله كنى؟ ثواب جلساتى كهشما براى نسل جوان داريد از من، و ثواب درس‏هايى كه من در حوزه مى‏دهم از شما و بعد هم در جلسه درس خود از كار و نحوه كلاس و روش جديد، تجليل و تعريف نمودند. گفتنى است كه آن روزها ايشان براى حدود هزار طلبه، درس مكاسبو تفسير مى‏فرمودند و من براى بيست نفر جوان جلسه اصول عقايد داشتم. بعد از اين برخورد، به كار و راهى كه انتخاب كرده بودم، عشق و علاقه بيشترى پيدا كردم و بعد از آن هم گروه گروه طلبه‏ ها آمدند تا از نزديك روش كلاسدارى مرا مشاهده كنند. با اين گونه تشويق‏ ها و استقبال‏ ها به ذوق آمده و تصميم گرفتم مطالب را دسته‏ بندى، منظم و ياداشت كنم. البته در زمانطاغوت هم از طرف تلويزيون به پيشنهاد بعضى مرا براى اجراى برنامه و كلاس دعوت كردند، ولى به دليل اين كه نخواستم بازوى دستگاه طاغوت باشم، قبول نكردم. به علت عشق زيادى كه به كار داشتم، تقريبا به تمام شهرهاى ايران مسافرت نموده، كلاسى برقرار مى‏كردم. در اوائل كار به جلسات دبيران تعليماتدينى راه يافتم. در يكى از سمينارها كه مقام معظم رهبرى دامت بركاته و شهيد دكتر بهشتى‏قدس سره تشريف داشتند، در آن جلسه برنامه اجرا كردم و از طرف مقام معظم رهبرى دامت بركاته مورد تفقد قرار گرفتم. ايشان مرا به منزل خود دعوت كردند و بعد از تشويق، مسجد امام حسن‏ عليه السلام را كه در آن اقامه جماعت داشتند و آن روزها از مساجد فعال و موفق و مبارز پرور عليه طاغوت در مشهد بود، براى كلاسدارى در اختيارم گذاشتند. در سفر تبليغى به اهواز هم، با علامه شهيد مطهرى‏قدس سره آشنا شدم. ايشان روش كلاسدارى مرا ديده و بسيار پسنديد. من از اول، معلم قرآن بودم و با اسلوب جديدى كه داشتم، نسل نو را با قرآن آشنا مى‏كرد. در زمانى كه امام خمينى‏قدس سره فرياد الهى - سياسى خود را عليه طاغوت بلند كردند، من دروس مرحله اول حوزه را مى‏خواندم و شرايط سنى لازم براى شركت در بعضى از برنامه‏ ها را نداشتم البته در آن زمان به ديدار بعضى علماى زندانى و تبعيدى در محل زندان و تبعيد مى‏رفتم و در زمينه حمايت‏هاى جانبى، اطلاع‏ رسانى و تشويق مردم به مسائل انقلاب بى‏تأثير نبودم. در همان زمان، عوامل رژيم و ساواك، براى دستگيرى من چندمرتبه شبانه به خانه پدرم در كاشان و منزل خودم در قم حمله‏ ور گشتند، ولى موفق نشدند. چند ماهى هم زندگى مخفى داشتم تا انقلاب اسلامى ايران با امدادهاى الهى و رهبرى حضرت امام خمينى‏قدس سره و پشتيبانى ملت مؤمن و غيور و شجاع به پيروزى رسيد و دوران جديدى از فعاليت‏هاى فرهنگى با احساس مسؤوليت بيشترى آغاز شد.
بعد از پيروزى انقلاب، با پيشنهاد علامهشهيد مطهرى‏ قدس سره و مؤافقت امام خمينى‏قدس سره براى اجراى برنامه، به تلويزيون معرفى شدم، روزى كه به آن تشكيلات وارد شدم، بيشتر كاركنان نمى‏دانستند، قبله كدام طرف است و... در آن جا با بهانه‏ گيرى و وسواس زيادمرا آزمايش كردند و زمانى كه در اين جهت موفق يافتند، پيشنهاد كردند كه بدون لباس روحانيت برنامه اجرا كنم و به طور علنى گفتند: ما به جز دو روحانى (حضرت امام و آية الله طالقانى) به ديگران اجازه حضور در اين تشكيلات را نمى‏دهيم. من هم با اين پيشنهاد موافقت نكرده و اعلام داشتم: برخورد شما را به اطلاع حضرت امام‏ قدس سره خواهم رساند. بعد از اين اخطار،آنان قبول كردند كه با لباس روحانى اجراى برنامه كنم. به هر حال سالهاست است كه اين برنامه تلويزيونى - كه از باقيات الصالحات علامه شهيد مطهرى‏قدسسره و حمايت‏هاى امام عزيزقدس سره است - برگزار مى‏شود و بر اساس نظر سنجى‏هاى خود صدا و سيما از برنامه‏ هاى مؤفق بوده است. امام خمينى‏قدس سرهبه واسطه‏ ى همان برنامه تلويزيونى، به اينجانب لطف و عنايت خاصى داشت و هر بار كه خدمت ايشان مى‏رسيدم مورد لطف و محبت ايشان قرار مى‏گرفتم. برنامه درس‏هايى از قرآن، كه بنا بود از طرف مديريت آن زمان تلويزيون تعطيلشود، ايشان به وسيله يكى از اعضاى دفتر خود، به رئيس صدا و سيما اعلام فرمودند كه اين برنامه‏ ها مفيد بوده و بايد باشد و چون من بابت اجراى برنامه‏ ها حق‏ الزحمه‏ اى دريافت نمى‏كردم، آن امام بزرگوار چند بار مبلغ قابل‏ توجهى برايم فرستاد كه بخدمتشان شرفياب شده و اعلام كردم من فعلاً نياز ندارم ولى ايشان مى‏فرمود: اين از بيت‏ المال نيست و نزد شما باشد و بعد از اين آشنايى بود كه آن رهبر فرزانه حكم نمايندگى خود را در سازمان نهضت سوادآموزى به من اعطا فرمود.

آلبــــوم

تک فایــــل

مجمــــوعه ها

ویدئوهــــا

تعداد نتایج : 509

سخنرانی «حجت الاسلام محسن قرائتی» در مورد «جوانان را به طلبه شدن ترغیب کنید. ما صد هزار مطهری می خواهیم. ولو اینکه کفار و آمریکا ناراحت هستند اما خدا وعده داده که اسلام بر جهان حکومت خواهد کرد و این آمادگی برای ظهور دارد که...»

06':46''

1753

0

/Play/241245/ترغیب-جوانان-به-طلبه-شدن

کلیپ صوتی «شفیعه» با صدای حجت الاسلام میر باقری و حجت السلام قرائتی «پاره ای از تن من در قم دفن می شود که همه شیعیان من به شفاعت ایشان وارد بهشت می شوند» تولید شده در سازمان اوقاف و امور خیریه

01':26''

1077

0

/Play/217000/نواهنگ-شفیعه

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «محتوای خوب و عرضه و ارائه ی بد!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':41''

671

2

0

/Play/216874/شربت-در-آفتابه

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «چشم و هم چشمی های عجیب در خانواده ها!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':06''

896

1

0

/Play/216873/رقابت-ناسالم

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «بی احترمی به نماز در تعابیر روزمره!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':01''

602

1

0

/Play/216872/نمازه!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «خاطره ای از مرغداریِ آقای قرائتی!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':59''

613

3

0

/Play/216871/مرغداری

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «تعبیر دیگری از لباس برای مجردها!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':52''

517

4

0

/Play/216870/مجرد-عریان

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «اطلاعات بیهوده ما و دانش کم ما درباره موضوعات مهم!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':50''

336

1

0

/Play/216869/کوه-هیمالیا

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «حکمت حکیمانه بسیاری از احکام الهی!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':04''

546

1

0

/Play/215897/کنگره-کاهو

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «استمداد از دیگران در مشکلات زندگی!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':36''

403

0

/Play/215894/کمک-بگیر

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «یکی از فنون سخنرانی!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':10''

486

0

/Play/215893/حرف-ناقص

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «اجیر گرفتن برای اموات!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':03''

381

0

/Play/215891/قل-هوالله-بخوان!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «حقیقت مدرک دانشگاهی!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':01''

348

0

/Play/215888/فارغ-التحصیل

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «در دعا همه را در نظر بگیرید!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':09''

317

0

/Play/215887/فقط-من

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «استنباط نادانانه از موضوعات مهم!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':48''

303

0

/Play/215886/استنباط-کیلویی

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «خلاصه ی مرگ یک انسان مشهور!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':03''

349

0

/Play/215883/اِ-اِ-اِ

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «تفاوت اساسی انسان و حیوان!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':10''

331

1

0

/Play/215881/آخ-جوون

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «هر طور که ببینی، آنگونه دیده می شوی!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':36''

310

0

/Play/215880/آبکش

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «حرص افراطی برای کسب پول!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':44''

1668

1

0

/Play/196685/زیر-پل-صراط

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «قدر عمرمان را بدانیم!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':37''

633

4

0

/Play/196684/تماشای-پول

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «کلاه بر سر شیطان!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':47''

1361

-1

0

/Play/196683/شکم-گرسنه

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «هر کار و سخنی، جایی دارد!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':07''

1502

2

0

/Play/196680/شب-اول-قبر

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «کلماتی که برعکس معنای آنهاست!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':29''

401

2

0

/Play/196671/پیچ-گوشتی

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «روش مدیریت اسلامی برای حفظ آبروی انسانها!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':03''

388

0

/Play/196670/نیم-کیلو-آبرو

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «هدف از خوراک، پوشاک و ازدواج، فقط شهوت نیست!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':53''

381

0

/Play/196668/نیاز-عالی!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «مردم زیر بار ظلم نمی روند!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':38''

298

2

0

/Play/196667/نخند!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «نهی از منکر با روش منکر!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':50''

325

0

/Play/196666/نهی-از-منکر

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «زرنگی بچه های امروز و معنای جدیدی از اسم ملاصدرا!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':04''

366

1

0

/Play/196664/ملا-صدرا

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «داستان حضرت نوح(ع) و کوچه ای که آب به آن نمی رسد!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':24''

756

2

0

/Play/196663/کوچه-شترداران

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «وظیفه خودمان را بدانیم و در چیزی که به ما مربوط نیست دخالت نکنیم!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':15''

459

1

0

/Play/196639/خواب-پدر-بزرگ!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «حجاب گزینشی؛ نامحرم گزینشی!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':45''

398

1

0

/Play/196638/اینها-هم-نامحرمند!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «خود مرحله جوانی، تحریک و شهوت دارد، بر شهوتش نیفزاییم!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':46''

349

1

0

/Play/196634/هندوانه-دزدی!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «تکروی و انزوا در دین اسلام، مذموم است!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':55''

354

1

0

/Play/196633/انزوا-ممنوع!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «کار اگر برای خدا نباشد، بی ارزش است!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':47''

324

1

0

/Play/196630/در-راه-الاغ

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «کم عقلی برخی مردم عوام!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':45''

282

1

0

/Play/196628/بلندگوی-مکه!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «تحقیقات بیهوده و بی فایده!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':45''

275

1

0

/Play/196626/بکندندی!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «توضیحات غیر منطقی برای رفع سوء ظن!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':02''

357

1

0

/Play/196623/بچه-سه-ماهه!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «غرور بیجای مدرک تحصیلی!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':42''

287

0

/Play/196617/از-دماغ-فیل

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «تأثیر تبلیغات در سعادت و بدبختی انسان!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':34''

196

1

0

/Play/194801/زغال-خوب

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «قدر هویت خود را بدانیم!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':56''

248

1

0

/Play/194800/یخ-زده

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «تغییر حال با رو کردن دنیا به انسان!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':38''

217

1

0

/Play/194799/سیم-وصل-شده-بود!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «وظیفه مرد، خدمت به خانواده است!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':02''

274

3

0

/Play/194797/شغلت-چیه؟

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «سه نیاز اولیه انسان چیست؟» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':48''

278

3

0

/Play/194796/می-خوام-لیسانس-بگیرم

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «کسی را به خاطر مشکلش، مذمت و تحقیر نکنیم» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':51''

172

2

0

/Play/194795/مرض،-مرض

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «اگر داماد خوب پیدا کردید، جواب منفی ندهید!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

01':06''

396

4

0

/Play/194794/ماهی-خواننده!

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «با روش غلط نمی توان به هدف صحیح رسید!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':34''

261

2

0

/Play/194793/لجن-و-نظافت

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «عشق به مطالعه کم شده است!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':47''

239

1

0

/Play/194792/کتاب-و-چماق

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «حرفهای مهم را کوتاه بیان کنیم!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':57''

209

1

0

/Play/194791/کم-و-تیز-و-چسبون

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «پدر دختر، به خواستگار سخت نگیرد تا صالح باشد!» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':57''

367

1

0

/Play/193119/گیر-نده

قطعه طنز و آموزنده درباره موضوع «داستان پوشیدن لباس نو و نداشتن پول» از سخنان «استاد محسن قرائتی»(از مجموعه «خنده حلال»)

00':54''

271

1

0

/Play/193118/قبای-نو